Ne Tür bir Havuz Seçmeliyim?

Havuz Çanağı nedir? Havuz çanağı; içindeki suyun tüm ağırlığını taşıyan ve etrafındaki gömülü bulunduğu toprağın basıncını dengeleyen havuzun temel yapısıdır. Farklı havuz çanağı çeşitleri bulunur.Seçenekler arasında prefabrik havuzlar, ahşap havuzlar, yer üstü polyester havuzlar , betonarme ve liner tip havuzlar vardır.

Bütçemize uygun olanını, havuzun yapılacağı yeri de göz önüne alınarak profesyoneller yardımıyla uygun keşif çalışmaları yapıldıktan sonra seçmeliyiz.

Havuzumuzu yaptıracağımız firmayı seçerken, mutlaka istediğimiz tür havuz yapımında ustalaşıp ustalaşmadığını ve önceki referanslarını kontrol edip karar vermeliyiz.

 

Beton Havuzlar

Betonun hem havuzun taşıyıcı elemanı olarak hem de su geçirmezliğini sağlamak amacı ile kullanıldığı havuz türleridir. Bu tip havuzların en önemli avantajı, havuzumuz için belirlediğimiz dizaynı, şeklini derinliğini özgürce seçmemizi sağlamasıdır.

Ayrıca havuz kaplama malzemeleri, kullanılan izolasyon çeşidi, taşma dizaynları ve kullanılan peyzaj uygulamaları konusunda da bize pek çok çeşitlilik sunar.

 

Liner’lı Havuzlar

Liner, sadece PVC den veya fiberglas ile kuvvetlendirilmiş PVC den yapılan, direk fabrikasyon olarak havuzun ölçülerine göre imal edilen veya havuz sahasında kaynaklarla zemine veya duvarlara monte edilen, su geçirmez havuz kaplamalarıdır. Pek çok renkte ve desende bulunabilmektedir.

Su geçirgenliği gibi problemler ortaya çıktığında kolayca kaldırılıp değiştirilebilmesi bir avantaj olmakla beraber, bizi havuzumuzun şekli konusunda kısıtlamaktadır. Havuzumuzun şekli ne kadar komplikeyse, Liner’ı düzgün bir şekilde havuza sermek de o kadar zorlaşmaktadır.

Liner’lı Panel Havuzlar

Bu tür havuzların duvarları prefabrik çelik veya beton panellerden oluşur. İnşası kolay, maliyeti ise beton havuzlara kıyasla daha düşüktür. Havuzun zemini genellikle güçlendirilmiş betondan yapılır ve üzerine bu paneller yerleştirilerek havuz inşa edilir.

Düşük maliyetle, daha önceden üretici firma tarafından belirlenmiş şekillerde havuzlar kullanıcı için uygunsa ideal bir çözümdür. Panellerin taşıma kapasitesine göre havuz derinliği de önceden belirlenmiştir.

 

Polyester Havuzlar

Genellikle reçine ve fiberglastan tamamen fabrikasyon olarak yapılır. Havuzun şekli önceden belirlenmiş olmalıdır. Uygun şekilde bir çukur kazılıp basitçe bu çukura yerleştirilir. Havuz yapmanın en hızlı yoludur. Düşük maliyeti bir avantaj olmasına rağmen, dayanıklılık ve çalışma ömrü konusunda performansı daha azdır. Genelde havuz tek parça halinde teslim edildiği için, havuzu açılan boşluğa yerleştirilmesi genellikle bir vinç yardımıyla yapılır, Bazı hallerde yerleştirilmesi zahmetli olabilir.

 

Infinity Havuzlar ( Ufki Taşmalı Havuz veya Sonsuz Havuz )

Genellikle lüks projelerde kullanılan, görselliği ile öne çıkan yapılarda ve bazı doğal ortam görselliğinin ön plana çıktığı yerlerde kullanılan havuz tipidir.

Diğer havuzda yüzey suyu skimmer veya çevresel ızgaralarla toplanıp filtrelere gönderilirken, infinity havuzlarda havuzun bir veya birkaç yanından taşarak kanallarla toplanır. Görsel amaçlı yansıtma havuzlarında ise su havuzun tüm kenarlarından toplanır.

Panel ve polyester çözümleri olmasına rağmen, genelde özelleşmiş beton yapılardır. Yapılacak havuzun dizaynı ve özelliklerine bağlı olarak fiyatları diğer tiplere kıyasla bir miktar yüksek olabilir. Titizlikle ve kesin hesaplamalarla çok dikkatli bir şekilde, bu işin profesyonelleri tarafından yapılmalıdır. Çok küçük bir seviye ve taşma hatası bile ileride yüksek maliyetlere sebep olabilir. Bu tip havuzlar taşan suların birikebileceği bir dengeleme tankına ihtiyaç duyar. Düzgün bir şekilde yapılmış bu tip bir havuz hem gözlere hem de zevke hitap edecek en güzel havuz tipidir.

>> Doğru Ekipmanın Seçimi